Ar kada teko girdėti apie oranžinį vyną? O jį ragauti? Daugelis, išgirdę šį pavadinimą pirmą kartą, pagalvoja, kad tai kažkaip susiję su apelsinais. Tačiau tai nėra tiesa. Oranžinis vynas – tai tiesiog baltojo vyno rūšis. Kadangi gamybos proceso metu vynuogių odelės ir sėklos paliekamos kontaktuoti su sultimis, galutinis produktas įgyja gilų oranžinį atspalvį.
Oranžinio vyno kilmė
Oranžinis vynas atgijo tik prieš porą dešimtmečių, tačiau šis gruziniškas gamybos procesas (vadinamas „qvevri“) yra senovinis, skaičiuojantis daugiau kaip 8000 metų. Tuomet vynai buvo fermentuojami dideliuose požeminiuose moliniuose induose, kurie buvo ištepami bičių vašku ir uždengiami akmenimis.
- „Qvevri“ vyndarystė 2013 m. buvo įrašyta į UNESCO nematerialaus žmonijos kultūros paveldo reprezentatyvųjį sąrašą.
- Terminą „oranžinis vynas“ 2004 m. sugalvojo britų vyno importuotojas David Harvey.
- Dažnai galima išgirsti ir terminą „Ramato“, kuris išvertus iš italų kalbos reiškia „kaštoninis“.
Vyno gamybos procesas
Gaminant oranžinį vyną, naudojamos baltos vynuogės, jos spaudžiamos ir fermentuojamos didelėje talpoje kartu su odelėmis ir sėklomis. Šis procesas gali trukti nuo kelių dienų iki savaičių ar mėnesių. Kitaip tariant, oranžinis vynas iš tikro yra baltas vynas, tačiau gaminamas taip, tarsi būtų raudonas. Tai ekologiškas procesas, kurio metu jokie kiti priedai praktiškai visai nenaudojami arba jų dedama nedaug. Dėl to jis labai skiriasi nuo įprastų baltųjų ir raudonųjų vynų. Galutinis rezultatas – ryški spalva, intensyvus aromatas bei skonis.
Derinimas su maistu
Oranžiniai vynai apibūdinami kaip tvirti, ryškūs, turintys atogrąžų vaisių, riešutų, obuolių, kadagio, džiovinto apelsino žievelės aromatų. Skonis pasižymi sausumu, intensyvumu, netgi turi tanino kaip raudonasis vynas. Spalvos gilumą lemia vynuogių sėklose esantis ligninas.
Oranžiniai vynai puikiai dera su kario patiekalais, Maroko, Etiopijos, Korėjos, tradicine japonų virtuve. Dėl rūgštumo, kartumo ir riešutų skonio šis vynas skanaujamas su įvairiausia mėsa, pradedant jautiena ir baigiant žuvimi.
Oranžinio vyno gamintojai
Nors oranžiniai vynai vis dar yra reti, tačiau susidomėjimas šiuo natūraliu vyndarystės stiliumi plinta. Daugiausiai tokio vyno pagaminama šiaurės rytų Italijoje, palei Slovėnijos sieną. Oranžinio vyno gamybos procesą Italijoje išpopuliarino vyndarys Josko Gravneris, kuris pirmą kartą jį išbandė 1997 m. Šis vynas taip pat gaminamas Slovėnijoje, Gruzijoje, Pietų Afrikoje, Austrijoje, Prancūzijoje, užuomazgos vystosi ir JAV bei Australijoje.