KategorijosEkspertinė rubrika

Alkoholio vaidmuo švenčių kontekste

Ar įsivaizduojate savo šventinį stalą be alkoholio? Ko gero, nelabai. Taip jau yra – kultūriškai ir tradiciškai. Alkoholis yra vartojamas tūkstančius metų. Jau senovėje atrastas vynas ir alus tapo neatsiejama visuomenės dalimi bei užėmė svarbų vaidmenį tiek socialiniame gyvenime, tiek religiniuose ritualuose. Nors ir šiuolaikinėje visuomenėje vyrauja tam tikra alkoholio vartojimo kultūra, tačiau vis daugiau žmonių domisi sveikatos klausimais, taip atrasdami alternatyvų bei patarimų, kuriais vadovaujasi siekdami saikingesnio alkoholio vartojimo ar jo atsisakymo švenčių metu bei savo kasdienybėje.

Turbūt esate girdėję apie tai, kad raudonajame vyne gausu antioksidantų, todėl kelios taurės šio gėrimo yra netgi „naudingos“. Saikingai vartojamas vynas taip pat yra įtrauktas į Viduržemio jūros regiono dietą bei sakoma, kad mažai alkoholio vartojantys žmonės rečiau patiria širdies smūgį nei tie, kurie jo nevartoja visiškai. Mokslininkai dėl šių teiginių nesutaria.

Tarptautinės alkoholio vartojimo gairės nustato aukščiausias rekomenduojamas alkoholio vartojimo ribas: 1 standartinis gėrimo kiekis per dieną moterims ir 2 standartiniai gėrimo kiekiai vyrams. Standartinę gėrimo porciją sudaro 10–12 g gryno alkoholio (apytikriai 280–330 ml alaus bokalas, 150–180 ml – šampano taurė, 30–40 ml – viskio ar stipraus gėrimo stiklas, 100–120 ml – vyno taurė).

Ko gero, visiems girdėta, kad žalingas alkoholio vartojimas gali sukelti rimtų pokyčių smegenyse ir kituose organuose. Alkoholis yra galingas kancerogenas, su kurio vartojimu siejamos išsivysčiusios onkologinės ligos, kepenų cirozė, insultas ir širdies nepakankamumas, arterinė hipertenzija ir daugelis kitų ligų, o taip pat atminties, psichikos ir elgesio sutrikimai. Tai psichiką veikianti medžiaga, prie kurios priprantama.

Alternatyvos

Nors daugelis vartoja alkoholį dėl svaiginančio jo poveikio, tačiau būna ir taip, kad kokios nors šventės proga tiesiog norisi ko nors pagurkšnoti ir neapsvaigti. Tokiu atveju galima rinktis iš vis gausėjančio nealkoholinių gėrimų asortimento. Sidras, vynas, alus ir kiti nealkoholiniai gėrimai gali tapti puikia, sveikatai nežalinga alternatyva minint gražiausias šventes. Taip pat galima rinktis nealkoholinius kokteilius bei gaiviuosius gėrimus, kurių įvairiausių skonių dabar rinkoje apstu. Be to, verta nepamiršti, kad per šventes yra ir kitų malonių užsiėmimų – tai ne tik pokalbiai su artimaisiais – galbūt kuris jų moka groti kokiu nors instrumentu ar turi talentą, kurį galėtų pademonstruoti?

Linkime atsakingai ir saikingai vartoti alkoholį ir nepamiršti svarbiausio švenčių tikslo – jas sutikti besikalbant ir laiką leidžiant su artimiausiais žmonėmis.