KategorijosEkspertinė rubrika

Ąžuolo statinių vaidmuo gėrimų gamyboje

Statinės yra neatsiejama vyno ar kitų stipriųjų gėrimų gaminimo dalis. Gėrimų fermentacijai ir laikymui yra naudojamos įvairios statinės: ąžuolo, nerūdijančio plieno, stiklinės ar plastikinės talpyklos.Tačiau ąžuolas aplenkė savo populiarumu ir įsitvirtino kaip tinkamiausias medis įvairių gėrimų, ypač vynų, gaminimo procese. Šis medis gausiai paplitęs, tankus, gana lengvai išlenkiamas ir suteikiantis skonį bei aromatinį pagrindą gėrimui.Vyno statinės yra gaminamos iš dviejų pagrindinių ąžuolų rūšių – amerikietiško ąžuolo (Misūris ir Vidurio vakarai) ir europietiško ąžuolo (Prancūzija, Vengrija, Kroatija)
Ąžuolo statinėse vykstantys procesai: • Statinės vynui suteikia vanilės, gvazdikėlių, dūmų ir kokoso skonių aromatų; • Statinės leidžia lėtai įsiskverbti deguoniui – tai procesas, kurio metu vyno skonis tampa lygesnis ir švelnesnis; • Statinės sukuria tinkamą aplinką tam tikroms medžiagų apykaitos reakcijoms (ypač malolaktinei fermentacijai) atsirasti, dėl to vyno skonis juntamas labiau.

Yra 3 pagrindinės rūšys, kurios pageidaujamos vynams gaminti:
• Quercus alba, amerikietiškas baltasis ąžuolas (vyno ekspertai Amerikos ąžuolo skonius dažnai lygina su krapų, kokoso ir vanilės skoniais);
• Quercus petrea, europinis baltasis ąžuolas (retesnis ąžuolas, turtingas riešutų skoniu);
• Quercus robur, prancūziškas ąžuolas (populiariausias vyno gamyboje. Jame jaučiami subtilesni sviestiški skonių junginiai).

Kiekviena rūšis pasižymi skirtingais skonio profiliais. Pagrindinis vyno ąžuolo rūšių fizinis skirtumas yra jų tankis. Europinis ąžuolas yra tankesnis, todėl manoma, kad jis skleidžia mažiau ąžuolo laktonų ir deguonies nei amerikietiškas ąžuolas. Paprastai tariant, amerikietiškas ąžuolas yra idealus drąsesniems, labiau struktūruotiems vynams (Cabernet Sauvignon, Petite Sirah). Tuo tarpu europinis ąžuolas idealiai tinka lengvesniems vynams (pvz., „Pinot Noir“ ar „Chardonnay“), kuriems reikia daugiau subtilumo.

Kodėl gamintojai renkasi ąžuolo gamybos statines?
• Ąžuolo statines galima naudoti 100 metų;
• Ąžuolo alternatyvos sunaudoja daug mažesnį anglies kiekį nei brangios ir sunkios statinės;
• Ąžuolo statinės rūšis, dydis, amžius ir apdorojimas daro teigiamą įtaką skoniui.