KategorijosEkspertinė rubrika

Skonio receptorių lavinimas

Anksčiau vyno degustavimas buvo laikomas išskirtinai pasiturinčių ar kilmingų žmonių laisvalaikio praleidimo būdu. Tuo tarpu šiandien mums jau nebūtina keliauti į vyninę, restoraną ar kitą šalį, norint padegustuoti skirtingų vynų – dabar tai lengva padaryti neišėjus net iš namų.

Nors restorane ar vyninėje aptarnaujantis personalas padės geriau suprasti bei pajusti skonines vyno ypatybes, tačiau nusprendus degustuoti namuose, derėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip vynas atrodo, kokia jo tekstūra, kvapas ir, žinoma, skonis. Vos paragavus vyno, skonio receptorių pagalba burnoje kiekvienas galime pajusti saldumą, sūrumą, rūgštumą ar kartumą bei jų lydimus gėlių, vaisių, medžio, įvairių žolelių ir kitus poskonius, kvapus. Vis tik, skonio atskyrimas ir įvardijimas kartais yra sudėtingesnis nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. 

Ar esate susimąstę, kaip galėtumėte paaštrinti šiuos pojūčius ir padėti sau geriau jausti skonį bei kvapus?

Dirgiklių eliminacija

Siekiant geriau atpažinti skonines natas bei aromatus, reikėtų atkreipti dėmesį į galimus dirgiklius bei iš anksto pagalvoti apie jų pašalinimą – kylantys dirgikliai gali trukdyti atpažinti tai, ką jaučiate ragaujant gėrimą. Turėkite omenyje, kad degustaciją verta išvis atidėti jaučiant peršalimo simptomus – receptoriai tiesiog neveiks tinkamai. Prieš degustaciją taip pat nederėtų rūkyti ir kvėpintis – tabako dūmai gali įsigerti į drabužius ir taip pat kaip ir stiprūs kvepalai, dirginti receptorius savo aromatais. Dar vienas patarimas – nevartoti intensyvaus skonio maisto produktų prieš degustaciją, nes tai taip pat gali klaidinti jūsų skonio receptorius degustacijos metu. 

Skonių ir kvapų jūra

Prieš ragavimo praktikos dalį, svarbios ir teorinės žinios apie tai, kokie kvapai būdingi vynui, ką jie gali išduoti apie gėrimą, kokios skoninės savybės gali atsiskleisti taurėje ir t.t. Vyno kvapas gali atskleisti vynuogių kilmę, veislę, brandinimo būdą ir kitus elementus. Pavyzdžiui, vanilės aromatas išduoda tai, kad vynas buvo brandintas ąžuolinėse statinėse – tai gali pasufleruoti ir juntamos cinamono, gvazdikėlių natos. Vyno skonis gali atskleisti vynuogių rūšį, nurodyti jo brandumą, stiprumą ir net tiksliai įvardinti šalį bei kilmės regioną. Šiltesnių klimato zonų vynai dažnai yra saldesni, vėsesnių klimato zonų – rūgštesni. 

Pojūčių treniravimas

Siekiant gerinti skonio bei kvapų atpažinimo funkcijas, reikėtų prisiminti, kuo ir kaip kvepia tam tikros gėlės, vaisiai, netgi šlapi akmenys ar sausa dirva. Su šeimos nariais, draugais ar tiesiog patys sau galite pasidaryti žaidimą – prisirinkti įvairių skirtingų aromatinių žolelių bei kitų elementų ir jų nematant užuosti ar paragauti ir stengtis kuo tiksliau įvardinti, ką jaučiate. Gal ragaujate obuolį? Kuo jis kvepia? Ar jaučiate saldumą? Gal jis rūgštus ar kartus? Praktika atpažinti ir tiksliai įvardinti jaučiamus skonius ir kvapus padės ir degustacijos metu tikslingiau atskirti vyno natas. Natų atpažinimas bei receptorių lavinimas gali tapti ir linksmu užsiėmimu, ir naudinga treniruote smegenims. 

Gyvenimas yra nuotaikingas ir įdomus žaidimas, tad žaiskite su savo pojūčiais ir receptoriais – įsiklausykite, ką sako kiekvienas jų ir mėgaukitės skonių bei kvapų įvairove!