KategorijosEkspertinė rubrika Naujienos

Vynas ir desertai – priešai ar draugai?

Tikriausiai daugeliui iš mūsų bent kartą gyvenime yra tekę sudalyvauti šventėje, kurios kulminacija – saldus tortas ir taurė putojančio vyno, neretai sauso. Ar kada atkreipėte dėmesį, kad dažnu atveju šiais dviem gardėsiais norisi mėgautis atskirai? Kąsnį šokoladinio, burną sulipinančio torto užgėrus sausu putojančiu vynu, rūgštis persmelkia iki smegenų gelmių, paties vyno skonio subtilybių pajausti negalime, tik iš kažkur staiga atsiradusį kartumą, o ir gardaus torto gabalėlio prisiminimas ištirpsta kaip sniegas vasarą. Neskamba kaip malonus derinys, tiesa?
Kitas dažnai pasitaikantis derinys – šiltas gėrimas, arbata arba kava. Nors šis derinys skamba sėkmingiau nei pirmasis, tačiau juo tikrai nenustebinsite svečių.
Na ir trečiasis, vienareikšmiškai rečiausias – sėkmingas deserto ir vyno derinys, kuomet ragaudami juos kartu, jaučiame skonių ir tekstūrų balansą, abu komponentai papildo vienas kitą teigiamomis savybėmis. Kodėl taip sunku suderinti šiuos du gardumynus, kurie atskirai atrodo nepriekaištingi?

Kviečiame iš naujo apgalvoti savo pasirinkimus ir susipažinti su deserto ir vyno derinimo pagrindais. Nustebinkite savo svečius neužmirštamu deriniu!

Vyno ir desertų derinimas

Pagrindinė ir nekintanti taisyklė – vynas, kurį deriname prie deserto turėtų būti šiek tiek saldesnis nei desertas. Jei deserte yra daugiau cukraus nei vyne, ragaudami juos kartu rizikuojame pernelyg išryškinti vyne esančius taninus ir rūgštį, taip sukurdami nemalonų pojūtį burnoje. Žinoma, vadovaujantis vien šia taisykle, derinio sėkmingumas dar nebus neužtikrintas, todėl reikia atsižvelgti ir į kitus aspektus. Kaip ir bet kuriame kitame vyno ir maisto derinyje, siekiamybė yra išgauti skonių harmoniją ir balansą.

vyno ir desertų derinimas Baltas dobilas
  • Patiekalo ir gėrimo svoris

Sodrus, intensyvių aromatų bei daug alkoholio turintis vynas lengvai užgoš delikatesnius desertus, o lengvesnis vidutinio saldumo vynas lengvai pasimes skonių ir tekstūrų jūroje, jei bus ragaujamas kartu su riebiais, turtingų skonių desertais. Todėl pirmas aspektas, kurį turime apgalvoti, yra deserto ir derinamo vyno svoris.

Lengvi desertai su šviežiais vaisiais, pvz. Pavlova, dera su lengvesnio saldumo, žemesnio alkoholio kiekio vynais, kuriuose yra gaivos, pvz. Moscato d‘Asti. Tuo tarpu sunkiasvoriams juodojo šokolado desertams reikia lygiaverčio sodraus partnerio. Būtent toks ir yra raudonasis pastiprintas vynas – Tawny Port. Aukštas alkoholio kiekis padeda išbalansuoti deserto riebumą, o juodajame šokolade bei raudonajame vyne esantys taninai taikiai šoka tarpusavyje.

  • Aromatai ir skonis

Išsiaiškinus, kokio svarumo vyno reikės mūsų desertui, laikas panagrinėti deserto sudėtį ir nustatyti skonio profilį. Vaisiai ir uogos (švieži, virti, konservuoti, džiovinti, uogienė), riešutai, šokoladas, karamelė, medus, cinamonas, kava, grietinėle, kremas, biskvitas – tai ne tik galimi desertų ingredientai, bet ir aromatų pavadinimai, kuriais someljė apibūdina vyną. Taisyklė paprasta – ieškokite vyno, kurio aromatų puokštė būtų artima jūsų desertui.

Citrusinių, šviežių vaisių ir uogų desertams reikia vyno, kuris turėtų pakankamai gaivių aromatų ir rūgšties, pvz. Riesling Beerenauslese. Desertams, kuriuose dominuoja džiovinti vaisiai, uogienės aromatus atlieps Ruby Port, tuo tarpu desertai su karamelizuotais vaisiais, creme brulee derės prie elegantiškojo Sauternes. Riešutų bei kavos desertams į kompaniją puikiai tinka ilgai ąžuolo statinėse brandinti vynai, pvz. Pedro Ximenez, Madeira. Lengvesni riešutų, karameliniai desertai ar tiramisu tiks šalia taurės Vin Santo, medaus desertai – šalia ledo vyno.

Svarbu – šie deriniai yra abstraktus orientyras, kuris gali jus nukreipti tinkama linkme. Derinant vyną su konkrečiu desertu svarbu atkreipti dėmesį į visumą.

Vyno ir deserto derinimas gali būti smagi, retkarčiais ir nelengva pramoga, tačiau nepamirškite, kad tiek desertu, tiek desertiniu vynu galima mėgautis ir atskirai. Desertinio vyno taurė gali būti puiki alternatyva desertui, kuomet norisi kažko saldaus, bet po vakarienės jaučiatės pakankamai pasisotinę.