KategorijosEkspertinė rubrika

„Dozažas“: kas tai ir kaip jį suprasti šampano etiketėse?

„Dozažas“ – tai paskutinis šampano gamybos etapas. Jo metu iš butelio pašalinus mielių nuosėdas yra įpilamas cukraus ir vyno mišinys (dar vadinamas likeriu). Jis padeda subalansuoti galutinį šampano skonį. Dažniausiai atradę tinkamą balansą, gamintojai griežtai jo laikosi naujiems derliams ar net skirtingoms šampano rūšims, siekdami išlaikyti unikalų ir atpažįstamą skonį. Tuo tarpu kiti elgiasi lanksčiau, pavyzdžiui, „aklai“ ragauja šampanus su skirtingais „dozažais“ ir tik tuomet priima sprendimą, kuris variantas yra arčiausiai tobulybės. Kaip teigia patys gamintojai, skirtingų metų derliams šis cukraus kiekis gali stipriai skirtis.

Informacija etiketėse

 

Pagal oficialų reglamentavimą, cukraus kiekis, esantis šampane ar putojančiame vyne, nulemia, koks pavadinimas bus nurodytas etiketėje, pavyzdžiui, „Brut“ arba „Sec“. Taigi, įsidėmėkite terminus, kurie ne tik supažindins su informacija apie gėrimo saldumą, bet ir padės suprasti, koks skonis yra jums labiausiai priimtinas.

  • „Doux“: daugiau nei 50 gramų cukraus litre;
  • „Demi-sec“: 32-50 gramų cukraus litre;
  • „Sec“: 17-32 gramų cukraus litre;
  • „Extra dry“: 12-17 gramų cukraus litre;
  • „Brut“: mažiau nei 12 gramų cukraus litre;
  • „Extra brut“: 0-6 gramai cukraus litre;
  • „Brut nature“, „Pas dosé“, „Dosage zéro“: mažiau nei 3 gramai cukraus litre.

Šampano tendencijos

 

XIX amžiuje buvo geriamas labai stipriai saldintas šampanas, o jo „dozažas“ svyravo nuo 50 iki 100 g/l ar net daugiau. Tačiau per paskutinius du šimtmečius cukraus kiekis tendencingai mažėjo ir šiandien yra pagaminama labai nedaug  „doux“ ir „demi-sec“ šampanų. Didžioji dalis jų yra sausi (dozažas: 8-12 g/l). Tai lemia ir žmonių skonių pokyčiai, ir šiltėjantis klimatas, dėl kurio mažėja derliaus rūgštingumas.

Maža to, pastaruoju metu itin populiarėja „dosage zéro“ šampanas. Jame labiau išryškėja natūralumas, kompleksiškumas ir geriau suvokiamos esminės gėrimo savybės, kadangi cukrus iš dalies jas užmaskuoja. Tačiau tokį šampaną subalansuoti natūraliai gerokai sudėtingiau. Jo skonis labai priklauso nuo derliaus ir vynuogių kokybės, todėl gali būti išleidžiamas ne kiekvienais metais.