KategorijosEkspertinė rubrika

Biodinaminė, ekologinė, natūrali vyndarystė – kas tai?

Ekologiškų, natūralių produktų paklausa pastaraisiais metais auga kaip ant mielių. Visa ši banga verčia gamintojus ieškoti naujų sprendimų, kaip geriausiai ir natūraliausiai pagaminti įvairius maisto produktus. Ne išimtis ir vyno pasaulis. Nuo šio gėrimo atsiradimo iki šių dienų praėjo tūkstančiai metų, vynas įveikė ilgą evoliucijos kelią, buvo sugalvota daugybė sprendimų, technologijų ir medžiagų, leidžiančių pagerinti derliaus kokybę, sureguliuoti vyno skonį. Ir visa tai suteikė galimybę daugybei žmonių paragauti pačių skaniausių vynų. Tačiau tuo pačiu vyksta ir atvirkštinis judėjimas, kurio tikslas – gaminti geriausius pasaulio vynus be kai kurių naujovių bei intervencijų. Gamybos požiūriu tai reiškia nukrypimą nuo dabartinės, įprastos vyno gamybos ir kai kurių masinės rinkos praktikų.

Ekologiška vyndarystė

Ženklinimas „ekologiškas“ taikomas vynuogėms, auginamoms laikantis ekologinio ūkininkavimo principų. Tokiuose vynuogynuose draudžiama naudoti dirbtines, chemines trąšas, herbicidus, fungicidus ir pesticidus. Ekologiškos vynuogės yra išaugintos, nuimtos, apdorotos ir supakuotos pagal griežtus standartus, o vynas gavęs oficialiai pripažįstamą sertifikatą.

Biodinaminė vyndarystė

Jei ekologinis ūkininkavimas susijęs su tuo, kas nėra daroma laukams, vynmedžiams ir vynuogėms, tai biodinaminis ūkininkavimas labiau susijęs su tuo, kas yra daroma.

Biodinaminis vynas atitinka visus ekologiško vyno kriterijus, tačiau papildomai dar ir kai kurias (arba visas) doktrinas, kurias 1920-ųjų pabaigoje sudarė austrų filosofas ir akademikas Rudolfas Steineris, žinomas kaip mokslo ir dvasingumo sintezės tyrinėtojas. Paprasčiau tariant, biodinamika yra praktika, kai į vynuogyną žiūrima kaip į atskirą individualų ekologinį darinį, kaip save išlaikantį gyvą organizmą. Kaip rūpinimasis savo sveikata neturėtų būti sutelktas tik į vieną kurį nors kūno organą, taip ir vynuogynas turi veikti kaip subalansuota sistema. Nors daugelis vynuogynų yra monokultūros, biodinaminis ūkis turi būti įvairus, sąveikaujantis su didesne augalų ir gyvūnų ekosistema. Tokiame ūkyje sodinimo, derliaus nuėmimo ir genėjimo praktikos nustatomos pagal konkretų kalendorių, atsižvelgiant ir į mėnulio ciklus, ir į saulės bei planetų padėtį.

Vynams, kurie žymimi kaip biodinaminiai yra suteikiamas pelno nesiekiančios organizacijos „Demeter Association“ pripažinimas.

Biodinaminiams ir ekologiškiems vynams gana svarbi jų kilmė. Kai kurios pasaulio vietos yra geriau pritaikytos šiems metodams nei kitos. Vietos, kuriose vyrauja sausas klimatas ir nėra daug kenkėjų, greičiausiai duos geresnių rezultatų nei priešinga situacija.

Natūrali vyndarystė

Natūrali vyno gamyba, nepaisant jos paskutiniaisiais metais padidėjusio populiarumo, techniškai yra pirmasis ir seniausias vyndarystės būdas. Tačiau ją sunku nusakyti vienu apibrėžimu, nes nėra jokių sertifikavimo procesų, o skirtingi vyndariai gali laikytis savų elgesio kodeksų.

Natūrali vyndarystė pasižymi tuo, kad nuo vynuogių auginimo ir fermentacijos iki išpilstymo į butelius viskas vyksta be jokios cheminės intervencijos ir naudojant tik minimalias technologines manipuliacijas.

Dažnai tai reiškia, kad vynuogės yra renkamos rankomis, sultys nėra siurbiamos aparatais, misa atskiriama nuo išspaudų taip pat tik rankomis. Ir galiausiai į cisternas ar statines nėra dedama jokių priedų rūgšties ar cukraus pavidalu, siekiant kontroliuoti alkoholio kiekį. Natūralūs vynai yra nefiltruoti, todėl jie būna mažiau aiškūs nei įprasti vynai ir dėl to buteliuose gali atsirasti nuosėdų. Tačiau galutinis rezultatas – pats natūraliausias vynas, kokį tik galima gauti.

Dirvožemio derlingumas ir įvairovė vynuogyno ekosistemoje yra gyvybiškai svarbūs, o tai reiškia, kad įvairioms vynmedžių problemoms, pavyzdžiui, puolantiems kenkėjams, reikia sugalvoti sudėtingų sprendimų vietoje paprasčiausio pesticidų panaudojimo.

Teoriškai natūralūs vynai yra gyvesni, jais mažiau manipuliuojama. Praktiškai – šios filosofijos laikymasis kartais yra nenuspėjamas ir sunkiai prognozuojamas.

Nors natūrali vyndarystė yra viena iš griežčiausių vyno gamybos versijų, tačiau nėra teisinio standarto, kuris konkrečiai apibrėžtų visą procesą. Skirtingai nuo biodinaminės vyno gamybos, natūralaus vyno judėjimas nėra priskiriamas vienam asmeniui. Tačiau yra įsteigtų organizacijų, tokių kaip „VinNatur“, kurios padeda apibrėžti ir reguliuoti tuos, kurie gamina natūralius vynus.

 

Taigi, natūralus vynas yra ekologiškas ir kartais biodinaminis, nors ekologiškas ir biodinaminis vynas ne visada yra natūralus.