KategorijosEkspertinė rubrika

Kodėl per naujų metų sutikimą geriame šampaną?

Gruodžio 31 diena. Laikrodžiai muša vidurnaktį. Ir tuomet visą dangų nudažo įspūdingų ir vienas už kitą išraiškingesnių fejerverkų paletė. Fone skamba šventinė muzika, kažkas uždega šaltas ugneles ir pasigirsta šampano butelių kamščių pokšėjimas. Bendra atmosfera išties fantastiška. Bet ar kada pagalvojote, kodėl sutikdami naujus metus geriame būtent šampaną?

Naujametinės tradicijos šaknys

 

Sunku tiksliai pasakyti, kas buvo pirmasis sugalvojęs per naujuosius iššauti šampaną, tačiau pradėkime nuo labai seniai. Manoma, kad tradicija švęsti žiemos saulėgrįžą skanaujant alkoholinius gėrimus atsirado dar prieš Kristų. Tai nebuvo šampanas, bet visgi pamatai padėti. 

Neilgai trukus Julijus Cezaris sukūrė romėnišką kalendorių ir metų pradžia paskelbė sausio 1-ąją. Tad atsirado graži proga minėjimui.

XIX a. JAV vyravo tradicija nemiegoti iki vidurnakčio. Tuomet imdavo skambėti bažnyčios varpai ir šaudyti šaunamieji ginklai. Kai kuriuose miestuose žmonės klajodavo iš vienų namų į kitus, besitikėdami, kad bus pakviesti išgerti. Netgi Baltieji rūmai atverdavo duris visiems padoriai apsirengusiems ir vaišindavo juos vidurnakčio punšu bei užkandžiais.

Burbuliukai – džiaugsmingoms progoms

 

Šampanas klestėjo XVI a. Europos aristokratų karališkuose vakarėliuose, todėl gėrimas tapo „elitiniu“. Jį dievino Liudvikas XIV, tad nieko keisto, kad jis buvo aukšto statuso simbolis.

Supaprastinus gamybą, šampano kaina sumažėjo ir gamintojai jį galėjo pasiūlyti viduriniajai klasei. Jis nebuvo pigus, bet įperkamas ypatingomis progomis. Šampano vartojimo tradicijos netrukus persikėlė ir į JAV.

XIX a. pabaigoje buvo pastebėta, kad šventiniuose susibūrimuose ypač padažnėjo šampano vartojimas. Tai buvo žavinga ir vis labiau plintanti mada. Gamintojai ėmė pozicionuoti jį kaip gėrimą, kuris puikiai tinka minint kokią nors ypatingą progą su šeima. Populiariose reklamos kampanijose burbuliukai buvo siejami su šventinėmis akimirkomis. Tad pramonės revoliucijos metu, tvirtėjant viduriniajai klasei, putojančio vyno ir šampano pardavimai nuolat augo.

Tik šampanas

 

Manoma, kad didysis naujametinis šampano iškilimas įvyko Niujorko „Cafe Martin“, kuri garsėjo gausiu šampanų meniu: pradžioje 60, o vėliau jau šimtai rūšių puikavosi jame. Čia mėgdavo pramogauti visuomenės grietinėlė. Naujųjų metų išvakarėse svečiai galėdavo užsisakyti visko, ko norėjo, tačiau po 21 val. restoranas iškabindavo užrašą „tik šampanas“. Tad tai buvo rimtas ir tikriausiai šiandieninę tradiciją užtvirtinantis žingsnis, kuomet vos tik laikrodžiams išmušus dvyliktą, visi susidaužiame putojančio gėrimo taurėmis.