Praėjus kasmetinei Beaujolais Nouveau šventei ir atslūgus pirmiems įspūdžiams, galime aptarti šių metų derlių, bet prieš tai trumpai prisiminkime, kokį kelią šis vynas turi nueiti iki mūsų.
Beaujolais Nouveau gamyba dažnai gali priminti lenktynes su laiku.
Vyndariai norėdami, kad jų jaunasis vynas Jūsų taurėse atsidurtų jau minutė po vidurnakčio iš trečiadienio į 3- čiąjį lapkričio ketvirtadienį, nesvarbu, kurioje pasaulio vietoje esate, turi itin greitai pereiti nuo derliaus nuėmimo iki vyno išpilstymo į butelius. Beaujolais Nouveau gaminamas iš regiono karalienės – Gamay vynuogės, iš kurios gaminama daugiau nei 90% visų regiono vynų. Jaunojo vyno stiliui itin didelę įtaką turi jo gamybos metodas – karboninė maceracija. Kruopščiai rankomis nurinktos, nesmulkintos vynuogių kekės dedamos į rezervuarą su anglies dioksidu ir fermentacija prasideda pačios uogos viduje. Tai labai švelnus fermentacijos metodas, kurio rezultatas – lengvi ir vaisiški vynai.
2023 metų derliaus apžvalga
2023 m. rugpjūtį, vynuogių nokimo metu, Beaujolais regioną kamavo karščio bangos. Nors derliaus nuėmimas prasidėjo rugsėjo 1 d., kaip ir įprasta, tačiau augintojai skubėjo nurinkti vynuoges, kad išvengtų jų pernokimo. Panašu, kad pastangos nenuėjo veltui, nes šių metų Beaujolais Nouveau tikrai nestokojo jam būdingos gaivos ir pasižymėjo geru balansu.
Šis lengvas ir gaivus vynas puikiai dera su maistu. Tradiciškas derinys – kiaulienos dešrelės su bulvėmis ir troškintais kopūstais. Beaujolais Nouveau – tai raudonas vynas, kuris savo savybėmis yra artimiausias baltąjam, tad drąsiai bandykite derinti su riebesnės žuvies, pvz. lašišos patiekalais. JAV šis vynas pasirodo savaitė prieš Padėkos dieną ir yra derinamas su tradiciniais šios šventės patiekalais, ypač kepta kalakutiena su spanguolių padažu. Svarbu prieš vartojant nepamiršti šio vyno atsivėsinti!
Klasifikacijos kategorijos
Beaujolais Nouveau geriausia mėgautis kelis mėnesius nuo jo pasirodymo, tačiau jei norite paragauti brandesnio vyno iš Beaujolais regiono, vertėtų dėmesį atkreipti į aukštesnės klasifikacijos vynus.
Visas Beaujolais regionas yra suskirstytas į 3 klasifikacijos kategorijas – Beaujolais AOC, Beaujolais Villages AOC, Cru Beaujolais.
Beaujolais AOC yra žemiausia klasifikacijos kategorija, kuriai priklauso pietinė regiono dalis, sąlyginai plokščia teritorija, kurioje vyrauja derlingas smiltainio ir molio dirvožemis. Šios kategorijos vynas lengvas ir itin vaisiškas. Čia yra pagaminama daugiausiai jaunojo vyno.
Beaujolais Villages AOC – į šią klasifikaciją patenka 38 Beaujolais kaimeliai esantys regiono Šiaurėje, kalvotose teritorijose. Vynas labiau koncentruotas nei Beajolais AOC, daugiau minerališko pobūdžio, tačiau elegantiškas.
Pastarųjų 2-iejų kategorijų regionuose taip pat gaminama ir nedidelė dalis baltųjų bei rožinių Beaujolais vynų. Beaujolais Villages baltasis vynas gaminamas tik iš Chardonnay vynuogių. Daugiausia jo gaminama pačioje regiono šiaurėje, kur dirvožemyje galima rasti kalkakmenio. Kadangi regiono ribos persidengia su Mâconnais rajonu, dauguma baltųjų vynų yra ženklinami kaip Mâcon-Villages.
Cru Beaujolais yra aukščiausia klasifikacijos kategorija, pagamina tik 15% viso regiono vyno. Šią kategoriją sudaro 10 kaimelių: St-Amour, Juliénas, Chénas, Moulin-à-Vent, Fleurie, Chiroubles, Morgon, Régnié, Brouilly, Côte de Brouilly. Šie kaimeliai yra regiono šiaurėje, kur vyrauja granito dirvožemis. Visas vynas gaminamas tik iš Gamay vynuogės.
Jei norėsite įsigyti šios kategorijos vynų, Jums teks išmokti šių kaimelių pavadinimus (arba po ranka turėti šį straipsnį), kadangi ant butelio nerasite užrašo „Beaujolais“.