Pasaulyje įprasta, kad vynas gaminamas iš vynuogių, tačiau šio gėrimo gamyboje gali būti naudojama daugybė ir kitų ingredientų: vyšnių, aviečių, serbentų, netgi šaltalankių, bruknių bei šermukšnių. O ar teko girdėti apie vyną iš tokių lietuviškų rudens gėrybių, kaip morkos, pastarnokai, obuoliai, rabarbarai ar burokėliai?
Derliaus panaudojimo galimybės
Nors esame pripratę prie vynuogių vyno, tačiau šis gali būti gaminamas kone iš visų soduose ir daržuose randamų gėrybių. Vėsesnio klimato kraštuose, taip pat ir Lietuvoje, klęsti įvairiaspalvėmis uogomis sirpstantys uogienojai, derlingoje daržų žemėje dygstančios morkos bei soduose svyrančios obelų šakos. Dažnas lietuvis turi savo sodus, todėl vynas – puiki galimybė sunaudoti ten užaugintų gėrybių perteklių.
Rudens gėrybių vynas gali būti gaminamas naudojant natūralias, ant vaisių odelės ar daržovių žievės esančias mieles, arba naudojant nusipirkti siūlomas kultūrines mieles. Mielės reikalingos fermentacijos procesui, kuomet rūgimo metu jos iš cukraus gamina alkoholį ir angliarūgštę. Vynuogės – ganėtinai saldžios uogos, todėl iš jų gaminamame vyne alkoholis gaminasi lengvai (vidutiniškai iš 17 g cukraus litre pagaminamas 1 proc. alkoholio), o kaip su mažiau saldžiomis uogomis ar, rodos, visai nesaldžiomis daržovėmis? Šioje vietoje svarbus vyndario vaidmuo – jis sprendžia, kiek pridėtinio cukraus ar medaus prireiks norimam išgauti vynui.
Gaminant vyną iš uogų, šios sutraiškomos, o štai kietesnes daržoves – kaip burokėliai ar morkos – reikia sutarkuoti, išspausti sultis ir pašalinti tirščius. Šakninių daržovių (pavyzdžiui, morkų) vynas bus subtilaus skonio, dėl jų sudėtyje esančių karotinoidų jis bus sodriai auksinės spalvos, burokėlių vynas tampa intensyvios kaštoninės spalvos. Daugeliu atvejų iš daržovių gaunamas sausas vynas – saldūs iš daržovių pagaminti vynai bus beskoniai. Tačiau, visuomet yra galimybė papildyti receptą aromatiniais produktais, kaip, pavyzdžiui, sauja slyvų, pora apelsinų ar kitais jūsų mėgstamais ingredientais. Rudens gėrybių vyno nereikia skubėti ragauti, nes, pavyzdžiui, šermukšnių vynas subręsta per 1-2 metus.
Neįprastas vynas pasaulyje
Nors lietuviškų sodų gėrybės – puiki nuo seno naudojama žaliava vyno bei kitų gėrimų gamyboje, tačiau kitose pasaulio šalyse taip pat vertinamas vynas iš kiek neįprastesnių ingredientų, kurie, nebijančios eksperimentuoti naujosios kartos dėka, grįžta ne tik į lentynas, bet ir į restoranų vyno kortas. Štai Kanada ir Skandinavijos šalys garsėja spanguolių, Japonija slyvų ir abrikosų vyno, o Pietų Azija – ananasų vynu.