KategorijosEkspertinė rubrika

Vin Cuit – saldusis Provanso vynas verdamas katiluose

Kai išgirstame frazę „kaitintas vynas“ turbūt pirmiausiai mintyse iškyla karšto raudono vyno su prieskoniais, kuriuo mėgaujamės žiemos laikotarpiu, vaizdinys. Tačiau tai nėra vienintelis vynas, kuriam tenka pasimėgauti „karščio terapija“. Kviečiame susipažinti su daug mažiau žinomu, tradiciniu Provanso regiono saldžiuoju vynu – Vin Cuit.

Kaip ir kiekviename krikščioniškame pasaulio kampelyje, taip ir Provanse, žmonės turi unikalių Kalėdų dienos tradicijų. Viena iš pagrindinių šio regiono tradicijų, kupina simbolizmo – Kalėdų vakarienę užbaigti su 13-ka desertų, kurie simbolizuoja Jėzų ir jo 12-ka apaštalų. Šie desertai serviruojami ant stalo, nukloto trijomis staltiesėmis, kurios simbolizuoja šventąją trejybę, o prie jų derinamas ne kas kitas kaip – Vin Cuit.

Šio vyno gamybos procesas ne ką mažiau magiškas nei jo vartojimo tradicijos. Išspaudus vynuoges (gali būti naudojamos visos tradicinės Provanse auginamos vynuogės), sultys yra lėtai kaitinamos dideliuose variniuose katiluose ant atviros ugnies (svarbu jų neužvirti!), kol išgaruoja apie pusė vandens ir vynuogių sultys tampa tirštos ir koncentruotos. Varis šiame procese naudojamas neatsitiktinai – šis metalas tolygiai paskirsto karštį. Išgarinus sultis iki pageidautinos koncentracijos ir jas atvėsinus, jos savo kelionę tesia ąžuolo statinėse, kur prasideda ilga, 6-7 savaites trunkanti, fermentacija. Galiausiai fermentacija sustoja savaime, tačiau dėl itin aukšto cukraus kieko, dalis jo nevirsta į alkoholį ir rezultatas yra saldus, 14-15% alk. vaisiškas vynas su maloniu dūmo aromatu. Galiausiai vynas yra brandinamas ąžuolo statinėse mažiausiai du metus.

Vyno gamybos apimtys yra labai nedidelės, tuo užsiima tik keliolika Provanso ūkių ir beveik viskas yra suvartojama ten pat – juk prie 13-kos desertų reikia atitinkamo kiekio vyno. 😊 Todėl šio vyno itin retai rasite už Provanso ribų. Tačiau jei Jums pavyks rasti butelį Vin Cuit, rekomenduojame juo mėgautis kaip aperityvu arba derinti su desertais, kuriuose dominuoja raudoni vaisiai ir uogos, ypač puikus derinys – tartaletė su vaisiais. Taip pat derinti galima prie tokių užkandžių kaip Foie gras, mėlynojo pelėsio sūriai (pvz. Roquefort).