KategorijosEkspertinė rubrika

Vyno degustavimas pradedantiesiems: dėmesys išvaizdai (2 dalis)

Pradedantieji dažnai praleidžia pirmąjį vyno degustavimo etapą ir iškart puola jį uostyti bei ragauti. Tačiau juk ne veltui turime tokį svarbų pasaulio pažinimo būdą kaip regėjimas. Jis mums suteikia daugybę žinių apie supančią aplinką, tad nereikėtų jo nuvertinti ir vyno degustavimo procese.

1 degustacijos žingsnis: vizualinis įvertinimas

Vizualinė degustacija susideda iš spalvos, skaidrumo, klampumo vertinimo. Šiam žingsniui pakanka vos kelių sekundžių, tačiau jos taip pat yra labai svarbios degustacijos procese. Juk daugybė užuominų apie vyną yra užkoduota būtent jo išvaizdoje. Vyno spalva ir skaidrumas gali suteikti užuominų apie apytikslį jo amžių, kokybę, galimas vynuogių veisles, alkoholio kiekį. Tai išties išsami informacija.

Tačiau norint ją teisingai perskaityti reikia nemažai treniruotis. O vis labiau lavėjant įgūdžiams rekomenduojame kaskart atlikti pratimą: prieš ragaudami vyną pirmiausiai pabandykite susidaryti savo nuomonę, o tuomet jau pasitikrinkite su ant etiketės nurodyta informacija.

Amžius ir kokybė

Jaunas baltas vynas yra šviesus, o jo akcentai ir atspindžiai – žalsvi arba šviesiai gelsvi. Senstant baltiesiems vynams, jie linkę keisti spalvą, kuri tampa gelsvesnė ar rusvesnė, t.y. spalva intensyvėja, tamsėja, ryškėja jos pigmentas.

Spalva gali nusakyti ir kokybę. Jei namuose radote seną balto vyno butelį, tačiau įsipylus į taurę, jis jums atrodo per tamsus, gali būti, kad dėl nesandaraus kamščio į jį pateko oro, dėl kurio jis per anksti oksidavosi. Taip pat gali būti, kad jį netinkamai laikėte karštyje ir šviesoje.

Raudonų vynų spalvos pokyčiai vyksta priešingai nei baltų. Laikui bėgant raudoni vynai yra linkę prarasti savo spalvos intensyvumą ir pamažu skaidrėja. Kai kuriems vynams reikia dešimtmečių, kad pradėtų nykti jų nepermatomas spalvos šydas, tačiau dažniausiai galima daryti išvadą, kad tamsus, intensyvios spalvos raudonas vynas vis dar yra jaunas. Be to, jaunų raudonųjų vynų akcentai ar atspindžiai atrodo melsvi arba silpnai violetiniai.

Galimos vynuogių veislės

Iš vyno spalvos nusakyti vynuogių rūšį yra aukščiausias meistriškumo lygis, tačiau daug treniruojantis ir tai įmanoma.

  • Dažnai „Nebbiolo“ ir „Grenache“ veislių pagrindu pagamintas vynas turi permatomą granatų arba oranžinės spalvos apvadą (tai vieta, kur vyno kraštas susilieja su taure).
  • „Pinot Noir“ veislės vynas dažnai bus raudonos arba rubino spalvos, ypač tuomet, kai vynuogės buvo augintos vėsesnio klimato sąlygomis.
  • „Malbec“ veislės vynas dažnai turi magenta spalvos apvadą.

Alkoholio kiekis

„Vyno kojos“ arba prancūziškai „vyno ašaros“ gali taip pat suteikti šiek tiek informacijos apie vyną. Taip vadinami lašeliai ar dryžiai, kurie susidaro vyno taurės viduje, kai judinate gėrimą. Apie „vyno ašaras“ sklando daug mitų, kad jos parodo cukraus kiekį vyne ar netgi taurės bei vyno kokybę, tačiau iš tiesų jos nebent gali nusakyti, daug ar mažai vyne yra alkoholio. Žinoma, tikslaus skaičiaus tikrai neįžiūrėsite, tačiau galite bent jau žinoti tai, kad kuo tų „ašarų“ daugiau, tuo vyne bus daugiau ir alkoholio.

Taigi, smagios vizualinės kelionės! O kitoje dalyje aptarsime vyno kvapo suteikiamą informaciją.