KategorijosEkspertinė rubrika

Kokteiliai: spalvų ir skonių šou taurėje

Kokteilių gamyba – tai tarsi atskira meno rūšis, kur atsiskleidžia begalinis kūrybiškumas. Žmonės kokteiliais mėgaujasi baruose, kartu stebėdami gaminimo procesą, pripildytą įvairių šou elementų. Tačiau taip pat dažnai jie gaminami ir namuose, ne tik atkartojant klasikinius receptus, bet ir kuriant bei atrandant naujus skonius.

Kokteilių istorija

Kada tiksliai buvo sukurtas pirmasis kokteilis niekas negali tiksliai pasakyti. Tačiau manoma, kad gėrimus žmonės miksuoja tiek metų, kiek egzistuoja ir pats alkoholis. Štai Kretos gyventojai prieš 3000 metų maišydavo kokteilio prototipą, kurį sudarė alus, midus ir vynas. Graikai gardindavo vyną įvairiausiais ingredientais nuo medaus iki jūros vandens. Ir kuo tai ne kokteiliai?

 

Tačiau cukraus pasirodymas Europoje atvėrė visai kitas gėrimų maišymo perspektyvas. Štai viduramžiais krikščionių vienuoliai išradingai gamindavo pačius įvairiausius likerius. Tačiau jų paskirtis buvo kiek kita nei dabar. Vienuoliai eksperimentuodavo su spiritiniais žolelių gėrimais, kurie tuomet naudoti kaip vaistai nuo įvairių ligų. Maišydami medų, žoleles, prieskonius ir šaknis su alkoholiu jie kurdavo įvairius skysčius, kuriuos vėliau dar maišydavo tarpusavyje, taip išgaudami gydomuosius eliksyrus.

 

Kokteiliai itin suklestėjo XIX amžiuje Anglijoje ir JAV. O štai JAV įsigaliojus sausajam įstatymui, kokteilių gamyba įgijo naują prasmę. Dėl ingredientų trūkumo ir norint nuslėpti prastą kontrabandinių spiritinių gėrimų kokybę, barmenai kaip pašėlę ėmė maišyti įvairius gėrimus tarpusavyje. Tuo metu gimė daugybė naujų receptų. Apskritai, visą praėjusį šimtmetį galima pavadinti naujų kokteilių receptų aukso amžiumi.

Kokteilių šou

Šiuolaikiniai kokteiliai gali būti pačių įvairiausių skonių, spalvų, o taurės skirtingų dydžių ir formų. Be to, tas pats kokteilis skirtingose šalyse gali turėti ir skirtingus pavadinimus. Tačiau kokteilis yra ne tik gėrimas. Tai ir savotiškas teatrališkas pasirodymas. Daugelis barmenų specialiai mokosi kokteilių gamybos meno ir įvairių triukų, kuriuos galėtų pademonstruoti klientams. Kokteilio gamyba gali tapti įdomiu reginiu, tačiau tai reikalauja nuolatinės praktikos ir eksperimentavimo.

 

Jerry Thomas (XIX a. amerikietis barmenas) yra laikomas miksologijos tėvu. Jis sukūrė tokius kokteilius kaip „Blue Blazer“ ir „Tom & Jerry“ bei parašė knygą apie tai, kaip maišyti gėrimus. Tačiau šis barmenas ne tik gamino kokteilius, bet ir rengė savotiškus šou, taip pakeldamas barmeno darbo standartus į visiškai naują lygį.

Kokteilių gamyba

Daugelis kokteilių receptų yra nesudėtingi ir juos galima lengvai pasigaminti namuose. Tačiau norint tai atlikti tinkamai, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis kriterijus: vaizdinį patrauklumą, tekstūrą, skonį bei tinkamą gėrimų temperatūrą. Ruošiant klasikinius kokteilius, vertėtų tiksliai laikytis receptūros ir visus veiksmus atlikti tokia tvarka, kaip aprašyta. Šiek tiek įgudus galima pradėti eksperimentuoti ir pačiam bei išmėginti skirtingų skonių derinius. Svarbiausia žinoti, kad visi kokteilių ingredientai, ypač tokie kaip pienas, vaisiai, vaisių sultys ar grietinėlė, turi būti švieži ir geros kokybės. Tik taip pavyks išgauti geriausią skonį.


Kokteiliai dažnai gardinami ir dekoruojami citrinos arba apelsino skiltelėmis, žievelėmis, braškėmis, vyšniomis, agurkų juostelėmis, šokolado pabarstukais. Taurių viršus kartais būna suvilgytas cukruje ar druskoje. Paruoštas kokteilis dažnai papildomai papuošiamas tokiomis dekoracijomis kaip šiaudeliai, kokteilių skėčiai, lazdelės, kurios dar labiau sustiprina vizualinį efektą.

Populiariausi pasaulio kokteiliai

Nors kasmet pasaulyje sukuriama daugybė naujų kokteilių, tačiau tarp populiariausių ir toliau išlieka klasikiniai deriniai, tokie kaip romas ir kola, burbonas ir kola, viskis ir vanduo (kola), džinas ir tonikas, degtinė ir apelsinų sultys. Kalbant apie konkrečius kokteilių pavadinimus, žurnalas „Drinks international“ kasmet skelbia pasaulinį reitingą. Šiemet jis apklausė 100 geriausių pasaulio barų ir sudarė populiariausių 2021 m. klasikinių kokteilių sąrašą. Verta paminėti, kad pirmoje vietoje esantis kokteilis „Old fashioned“ viršūnėje laikosi jau septynerius metus iš eilės.

Štai kaip atrodo pirmasis dešimtukas:

  1. „Old Fashioned“
  2. „Negroni“
  3. „Daiquiri“
  4. „Dry Martini“
  5. „Margarita“
  6. „Espresso Martini“
  7. „Whiskey Sour“
  8. „Manhattan“
  9. „Aperol Spritz“
  10. „Mojito“

O ar jūsų mėgstamiausias kokteilis patenka į šį TOP sąrašą?