KategorijosEkspertinė rubrika

Maisto ir gėrimų derinimas

Ruošiate skanią vakarienę, prie kurios norite patiekti ir vyno. Tokiu atveju turbūt kyla klausimas, kokį vyną pasirinkti, geriausiai papildantį mano ruošiamą patiekalą. Gera žinia – maisto ir vyno derinimas nėra raketų mokslas, todėl kiekvienam norinčiam „pataikyti“ su gėrimu prie patiekalo užtenka keletos klasikinių taisyklių, kurios ir padės tai padaryti sėkmingai.

 

Su žemiau pateikiamomis rekomendacijomis, nenorime Jūsų atbaidyti nuo eksperimentavimo, nes galbūt jo metu atrasite nuostabias kombinacijas, tačiau norintiems sėkmės iš pirmo karto, kviečiame skaityti toliau.

Ieškokite balanso. Vynas ir maistas turi būti lygiaverčiai partneriai ir nenustelbti vienas kito. Siekiant suporuoti abu komponentus, vertinkite juos pagal svarumą, t.y. prie sodresnio skonio maisto derinkite svaresnį vyną. Cabernet Sauvignon papildo ant grotelių keptus avienos kotletus, nes jie yra vienodai sunkūs, o lengvas Soave puikiai nuplauna lengvus žuvies patiekalus, kurie yra lygiaverčiai partneriai savo delikatumu. Maisto svarumą daugiausia nustatome pagal jo riebumą, nepamirštame dėmesio skirti gaminimo būdui bei padažui. Į vyną galime žiūrėti per spalvos, vynuogės veislės ir alkoholio lygio prizmę. Įprastai vynai su mažiau kaip 12% alkoholio yra lengvi, o turintys virš 14% sunkesni. Pagal vynuogių veislę vyno svarumą galite patikrinti šiose lentelėse: baltiesiams čia, ir raudoniesiams čia.

Derinkite pagal skonius. Derinant maistą ir vyną vadovaujamasi 6 pagrindiniais skonio pojūčiais (nors žmogus turi jų kur kas daugiau) – tai rūgštingumas, kartumas, saldumas, riebumas, sūrumas, aštrumas. Ieškant poros riebiam maistui, tinka rūgštesnis, taniniškas (sausumą burnoje sukeliantis) ar daugiau alkoholio turintis vynas. Toks vynas sumažina maisto riebumą, o pasirinkus lengvą vyną, jo skonis tokioje poroje bus silpnas, neišraiškingas. Prie rūgštaus maisto derinkite tiek pat ar dar daugiau rūgšties turintį vyną. Rūgšties turintis vynas puikiai dera ir su riebiu bei saldžiu maistu. Jei renkatės rūgšties turintį vyną, tuomet maiste ribokite sūrumą. Tuo tarpu kartumas maiste – visiškai nedera su kartumu vyne, todėl rinkitės lengvą, su mažai arba visai nejaučiamais taninais jame. Aštrų ir pikantišką maistą atremia daugiau saldumo turintis bei lengvesnis vynas. Na, o saldus desertinis maistas sutaria su saldžiu ar šiek tiek rūgšties turinčiu vynu.

Gerkite ir valgykite tik tai, kas jums patinka. Jei rinksitės vyną tik tikėdamiesi, kad jis pagerins maisto skonį, nepaisant fakto, kad pasirinkto stiliaus vynas jums nepatinka – nieko neišlošite. Rinkitės gėrimą, kuris jums patinka. Tokiu atveju, net jeigu gėrimas nederės tobulai su maistu, jūs vistiek mėgausitės pačiu gėrimu. Blogiausiu atveju, jums tarp maisto ir vyno reiks gurkšnio vandens ar kąsnio duonos. Ta pati taisyklė galioja ir maistui – joks vynas neišgelbės situacijos, jei ant stalo garuos patiekalas, kuris jums nėra skanus 🙂

Skanių kombinacijų!