KategorijosEkspertinė rubrika

Nealkoholinės gėrimų alternatyvos – sparčiai plintanti mada

Jau kurį laiką pasaulyje vis labiau populiarėja nealkoholinės arba mažai alkoholio turinčios gėrimų alternatyvos. Šios tendencijos pradžia galima būtų laikyti pirmuosius bandymus gaminti nealkoholinį alų. Dabar nealkoholines alternatyvas renkasi ne tik tą vakarą vairuojantys, bet ir alkoholio kasdieniam gyvenime vengiantys, o pasirinkimų gausa stebina kasmet vis labiau – atsiranda įmantresnių gėrimų, tinkamų tiek mokteilių (nealkoholinių kokteilių) gamybai, tiek įprastam pasimėgavimui.

Pagreitį ši tendencija įgavo 2021 metais, po to, kai karantino laikotarpiu daugelis žmonių sąmoningai pradėjo ieškoti būdų, kaip pasirūpinti savo sveikata ir vienas iš jų yra alkoholio vartojimo mažinimas arba visiškas atsisakymas. Karantinas taip pat leido suprasti, kad alkoholio vartojimas yra labiau apie jo socialinę reikšmę, tad tai galima patirti ir be svaiginančių gėrimų. Saikingo vartojimo tendencija vis toliau auga ir skatina gamintojus ieškoti būdų, kaip išlaikyti vartotoją ir atliepti jo poreikius, tad rinkoje nealkoholinių alternatyvų poreikis bei pasiūla vis auga. Nealkoholinės alternatyvos taip pat leidžia nesijausti atstumtiems dėl pasirinkimo nevartoti arba riboti alkoholį dėl skirtingų priežasčių – sveikatos, religijos ar pažiūrų.

Iš esmės, nealkoholiniai taurieji gėrimai nuo įprastųjų skiriasi tik vieno komponento – alkoholio – nebuvimu. Tam, kad būtų pagaminamas toks gėrimas, naudojamos kelios pagrindinės technologijos: distiliacija, infuzija ir presavimas šaltuoju būdu, kurių pagalba išgaunamos ir skirtingos skonių savybės. Distiliacijos procesas primena alkoholinių gėrimų gamybą. Tam, kad būtų išgauta reikiama alkoholio koncentracija stipriuosiuose gėrimuose, skystis yra distiliuojamas kelis kartus. Nealkoholinių gėrimų gamyba vyksta panašiai – skystis yra kaitinamas iki tol, kol neišgaruos visas jame esantis alkoholis, palikdamas tik vandenį ir sodrų, koncentruotą skonį. Infuzija leidžia atkartoti tauriojo gėrimo skonines savybes, gamyboje nenaudojant alkoholio turinčio skysčio. Pavadinimas paaiškina ir patį procesą: vanduo per ilgą laiką yra prisotinamas natūralių augalinių kvapiųjų medžiagų ir esencijų, kurios suteikia gerai pažįstamą gėrimo pojūtį. Infuzija gali būti ir kitokio pobūdžio: virš kaitinamo tirpiklio pakabinamas indas su skoniui naudojamomis žolelėmis ir esencijomis. Tirpiklis garuodamas prisisotina aromato bei skonio, o koncentratas vėliau panaudojamas gėrimui. Šaltasis presas ledžia išsaugoti didžiausią skonio ir aromatų koncentraciją, nes šioje technikoje nenaudojama aukšta temperatūra. Gėrimui pasirinktos žolelės, vaisiai ar riešutai yra spaudžiami, o išgautas aliejus naudojamas gėrimo pagardinimui.

Nealkoholinės gėrimų alternatyvos leidžia džiaugtis alkoholinių gėrimų kuriamomis patirtimis, nepatiriant nemalonių efektų – apsvaigimo, neigiamos įtakos sveikatai ar kasdienių funkcijų, tokių kaip vairavimas, apribojimo. Šią alternatyvą galima rinktis ir norint atrasti naujų skonių, mat kai kurie nealkoholinių gėrimų gamintojai stengiasi atrasti unikalias kombinacijas, kurios nebūtinai atkuria tauriųjų gėrimų klasikinį skonį. Kviečiame Jus patyrinėti nealkoholinių gėrimų pasaulį!