KategorijosEkspertinė rubrika

Sauvignon Blanc: viena vynuogė — daugybė jos atspalvių

Sauvignon Blanc – iš Prancūzijos Luaros slėnio regiono kilusi vynuogė, puikiai vyndarių pažįstama dėl savo pašėlusio charakterio. Tuo pačiu, dėl atsparumo ir skirtingų klimato zonų įtakos skonių variacijoms, ji tapo ir viena populiariausių vynuogių veislių pasaulyje. Įvairūs regionai suformuoja skirtingus vynuogių charakterius, tad kviečiame Jus artimiau pažinti šią ypatingą veislę ir iš naujo atrasti jos unikalumą.

Iš „Senojo pasaulio“ kilę Sauvignon Blanc vynai yra sausi, pasižymi aukštu rūgštingumu bei žalsva spalva, o receptorių paletė yra turtinga citrinų, laimų, agrastų, pasiflorų, žaliųjų pipirų ir žolelių natomis. Dauguma šių vynų fermentuojami nerūdijančio plieno statinėse, todėl jų skonis išlieka „nepaliestas“ (nepaveiktas statinės).

Didžiausia sensacija ši vynuogė tapo būtent „Naujajame pasaulyje“. Vadinamojo „Naujojo pasaulio“ Sauvignon Blanc vynai, kilę iš Australijos ir Naujosios Zelandijos – tai niekuo kokybe neatsiliekantys šaltesnio klimato baltieji Sauvignon, kurie savo skonių palete kiek primena baltuosius tradicinius Bordeaux iš Graves apeliacijos. Per paskutiniuosius 15 metų, Naujosios Zelandijos Sauvignon Blanc vynai tapo vieni populiariausių pasaulyje, o nuo 2002-ųjų šios rūšies vynuogynų Naujojo Zelandijoj padaugėjo net 5 kartus! Vyno pasaulį užkariaujanti Naujoji Zelandija naudojasi proga ir kuria visiškai naują šios vynuogės stiliaus atmainą, kuri dar nepatyrė brandinimo ąžuole ir turi galimybę išryškinti savo jaunatvišką rūgštingumą ir išskirtinius skonius. Vieni iš gerai žinomų pavyzdžių – tai Marlborough regiono vynai, savyje įpinantys aromatingus agrasto bei jauno svarainio skonius.

Naujosios Zelandijos Sauvignon Blanc puikiai dėrės prie azijietiško stiliaus jūros gėrybių, ant griliaus keptos žuvies bei patiekalų, pagardintų žolelėmis, tokiomis kaip bazilikas, kalendra, rukola ir ypač mėta. Sauvignon Blanc taurė – puiki kompanionė ir salotoms su ožkos sūriu ir feta, šviežiais pomidorais, šparagais, avokadu arba klasikinėms Cezario salotoms. Viena iš ypatingiausių derinimo galimybių yra sušiai – patiekalas, ypač sunkiai derinamas su kitais vynais.

Keli įdomūs faktai apie Sauvignon Blanc:

  • Sauvignon Blanc vynuogė užima 8 vietą pasaulyje pagal pasodinamą kiekį.
  • Cabernet Sauvignon – gaivus raudonasis vynas, gaminamas visuose pasaulio vyno gamybos regionuose, yra Sauvignon Blanc ir Cabernet Franc hibridas.
  • Ši vynuogė linkusi išdykauti – reikia įdėti nemažai darbo, kad jos šelmiška dvasia būtų sutramdyta. Būtent todėl ji ir pavadinta Sauvignon Blanc – laukinė baltoji.