KategorijosEkspertinė rubrika

Tegyvuoja rožinis vynas!

Prancūzijoje jis vadinamas „Rosé“, Italijoje – „Rosato“, o Ispanijoje – „Rosado“. Pastaraisiais metais rožinis vynas išgyvena tikrą atgimimą. Ir jei anksčiau jis turėjo lengvo vasaros gėrimo reputaciją, tai dabar juo drąsiai mėgaujamasi ištisus metus. Šį vyną lengva derinti su įvairiais maisto produktais: tiek lengvais, tiek sunkesniais. Jis puikiai tinka prie vištienos, salotų, jūros gėrybių, žuvies, makaronų, ryžių patiekalų, minkštų sūrių, vaisių desertų, o saldesnis rausvasis vynas ir prie naujųjų !


Vingiuota rožinio vyno istorija

 

Dažnai girdimas mitas, kad rožinis vynas yra tarsi nauja vyno rūšis, kuri pamažu populiarėja. Iš tiesų, viskas atvirkščiai. Jis yra tarsi visų kitų vynų prosenelis. Senovėje vyndariai gamindavo lengvesnius vynus tiek skonio, tiek spalvos prasme. Dažnai baltos ir raudonos vynuogės būdavo maišomos ir spaudžiamos kartu. Tad patys pirmieji pasaulio vynai buvo būtent rožinės spalvos. Tiesą sakant, Senovės Graikijoje rožinio vyno gėrimas buvo laikomas labiau civilizuotu nei raudono vyno. Tuomet šis buvo laikomas tiesiog prastesniu.

Tobulinant technologijas ir vystantis gomuriui, pagrindinės vyno šalys ėmė daugiausiai dėmesio skirti raudonojo vyno gamybai. Taip rožinis vynas pamažu nublanko ir praktiškai prarado gero, kokybiško vyno reputaciją. O štai praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje rožinio vyno nebuvo įmanoma paragauti prabangiuose restoranuose dėl to, kad jis laikytas pigiu, masinės gamybos produktu. Štai kaip drastiškai keitėsi požiūris skirtingais laikmečiais!

Tačiau XXI amžiaus pradžioje rožinio vyno populiarumas ėmė sparčiai augti. Jis tapo ne tik madingas, bet ir pagaliau surado deramą vietą tarp baltų, raudonų ir putojančių vynų.

 

Rožinio vyno gamyba

Yra skiriami net trys rožinio vyno gamybos būdai.

„Maceracijos“ metodas

Dažnai „maceracijos“ metodas dar vadinamas prancūziškuoju būdu. Juo remiantis, užaugintos ir nuimtos vynuogės yra išspaudžiamos ir palaikomos kartu su odelėmis. Paprastai tai trunka nuo 2 iki 24 valandų. Per tą laiką jos spėja nusidažyti rausva spalva, o jos ryškumas priklauso nuo laikymo trukmės.

„Saignee“ metodas

„Saignee“ metodas dar vadinamas „kraujo nuleidimu“. Vyndariai pastebėjo, kad, gaminant raudoną vyną, pirmosios sultys išbėga būtent rausvos spalvos, todėl nusprendė jas panaudoti rožinio vyno gamybai. Tuo tarpu iš likusių sulčių išgaunamas raudonasis vynas, kurio spalva tuomet būna tamsesnė ir sodresnė. Taip tarsi nušaunami du zuikiai vienu šūviu. Šis rožinio vyno gamybos metodas anksčiau buvo labai populiarus Italijoje, tačiau šiais laikais vis daugiau gamintojų renkasi prancūziškąjį būdą.

Maišymo metodas

Šis būdas reiškia, kad į baltąjį vyną yra įmaišoma tam tikra dalis raudonojo vyno. Kuo ta dalis didesnė, tuo labiau jaučiamas vynuogių ar kitų uogų aromatas ir skonis, o spalva tampa ryškesnė. Šiais laikais tai nėra labai paplitęs rožinio vyno gamybos būdas, o vienintelė vieta Europoje, kur jis yra naudojamas – tai Šampanės regionas.

 

Rožinio vyno rinka

Rausvojo vyno rinka pasaulyje nuolat plečiasi. Skaičiuojama, kad nuo 2002 iki 2018 metų jo suvartojimas išaugo 40 proc. (nuo 18,3 mln. hektolitrų iki 25,6 mln. hektolitrų). Daugiau nei trečdalis šio vyno yra išgeriama Prancūzijoje (šalyje, kuri daugiausiai jo ir pagamina), o penktadalis – JAV. Taip pat nemaža rinkos dalis tenka Ispanijai, Vokietijai, Pietų Afrikos Respublikai, Jungtinei Karalystei, Danijai. Trys pagrindinės rožinių vynų gamintojos pasaulyje – Prancūzija, JAV ir Ispanija – kartu pagamina daugiau nei 64 proc. viso pasaulio rožinio vyno.

Ir pabaigai 3 įdomūs faktai apie rožinį vyną:

  1. Rožinis vynas dažniausiai nėra skirtas brandinimui. Rekomenduojama jį suvartoti per 2-3 metus nuo pagaminimo.
  2. Pasak IWSF („Tarptautinė vynų ir stipriųjų gėrimų mugė“) organizatorių, jaunesni žmonės labiau mėgsta saldesnį rausvą vyną, o ne labiau klasikinį sausą.
  3. Didelę dalį rožinio vyno populiarumo pastaraisiais metais reikėtų priskirti socialinėms medijoms. Jaunoji karta kuria ryškų rožinio vyno įvaizdį internete, keldama efektingas nuotraukas su rožinio vyno taurėmis iš gražiausių pasaulio kampelių ar rožinės tematikos vakarėlių.