KategorijosEkspertinė rubrika

Velykų patiekalai ir gėrimai: atraskite tobulus derinius

Šventinis laikotarpis visada kupinas džiugesio, bendravimo su artimaisiais ir, žinoma, gardžiais patiekalais ant stalo bei gėrimų. Velykos Lietuvoje – ne tik dvasinio atgimimo ir pavasario atėjimo šventė, bet ir proga pasimėgauti turtinga tradicinių patiekalų įvairove. Šiame straipsnyje patarsime, kaip praturtinti Velykų stalą derinant lietuviškus patiekalus su tinkamai parinktais gėrimais, kad kiekvienas kąsnelis taptų nepamirštamu.

Tradicinė šaltiena

Lietuvių Velykų stalas turbūt sunkiai įsivaizduojamas be šaltienos. Šio patiekalo turtingas skonis puikiai dera su šviesiaisiais vynais. Rekomenduojame rinktis sausą ar pusiau sausą Chardonnay, kurio vaisiškos natos suteiks šaltienai dar daugiau gyvybingumo ir šviežumo.

Jei labiau esate raudonojo vyno gerbėjas, tinkamas pasirinkimas gali būti vidutinio kūno raudonasis vynas su subalansuotu rūgštumu, pavyzdžiui, Merlot arba Cabernet Sauvignon. Šie vynai, turintys uogų ir prieskonių natų, gali pabrėžti šaltienos skonį ir suteikti patiekalui balanso.

Margučiai ir putojantis vynas

Velykų rytą pradedame nuo margučių. Prie šio paprasto, bet tradicinio ir simbolinę prasmę turinčio valgio puikiai tiks gaivus ir lengvas Prosecco. Jo subtilios gėlių ir vaisių natos ne tik atgaivina, bet ir puikiai dera su kiaušinių švelnumu.

Žinoma, galite rinktis ir šampaną.  Margučiai ir šampanas – tai išskirtinis derinys, kuris gali pridėti elegancijos ir šventiškumo bet kuriam Velykų stalui. Šampanas gali pabrėžti tradicinių margučių paprastumą ir šventiškumą. Rinkitės lengvesnius šampano tipus, tokį kaip Brut Nature ar Extra Brut, kurie yra mažiau saldūs ir pasižymi ryškia rūgštimi. Jų gaivumas ir lengvas kartumas gali puikiai atsverti kiaušinių švelnumą ir suteikti skoniui harmoniją. Šampanas turėtų būti patiekiamas tinkamai atvėsintas, maždaug 7-9°C temperatūroje. Šaltas šampanas yra gaivesnis ir geriau atskleidžia savo aromatus, o tai suteikia geresnį derinį su margučiais.

Įdaryti kiaušiniai

Įdaryti kiaušiniai – dar vienas neatsiejamas šios šventės atributas. Kiaušinių įdarai gali būti labai įvairūs – nuo paprasto majonezo ir garstyčių mišinio iki variacijų su avokadu, lašiša ar net ikrais. Atsižvelgiant į įdaro skonį, galima parinkti ir atitinkamus gėrimus, kurie pabrėžtų kiaušinių skonius.

 Įdarytus kiaušinius  galima derinti su lengvu ir vaisišku Riesling vynu. Jo rūgštelė padeda atskleisti kiaušinių skonius ir suteikia patiekalui lengvumo.

Kiaulienos kepsnys ir Pinot Noir

Kiaulienos kepsnys, paskanintas žolelėmis ir česnaku, Velykų stalo centre – tai, be abejonės, šventės kulminacija. Prie tokio sultingo ir aromatingo patiekalo rekomenduojame rinktis Pinot Noir. Šis vynas su savo uogų ir subtiliais žemiškais užuominomis ne tik papildys kepsnio skonius, bet ir suteiks kompleksiškumo visam pietų stalo deriniui.

Kiaulienos zrazai su džiovintais grybais

Kiaulienos zrazai su džiovintais grybais – tai skanūs ir sultingi mėsos suktinukai, papildyti turtingo skonio džiovintų grybų įdaru. Šis patiekalas pasižymi giliu ir sodriu skoniu, tad renkantis gėrimus, svarbu atsižvelgti į mėsos ir grybų derinio ypatumus.

Kiaulienos zrazams idealiai tinka vidutinio kūno raudonieji vynai, kurie yra pakankamai struktūrūs, kad atitiktų mėsos skonį, bet nenustelbtų grybų aromato. Pinot Noir, su savo subtiliomis uogų ir žemiškomis natomis, arba švelnių prieskonių su tabako poskoniu Tempranillo, puikiai tiks šiam patiekalui.

Jei norite netikėtumo, galite rinktis ir sunkesnį baltąjį vyną, pavyzdžiui, brandintą Chardonnay. Jo kremiškumas ir vanilės užuominos suteiks patiekalui papildomą skonio, ypač jei zrazuose yra grietinėlės ar sūrio.

Kepta žąsis, kimšta kopūstais ir džiovintais vaisiais

Žąsis, kimšta kopūstais ir džiovintais vaisiais, yra patiekalas, turintis gausybę skonių: nuo žąsies mėsos sodrumo iki kopūstų gaivumo ir džiovintų vaisių saldumo. Tokie sudėtingi skoniai reikalauja apgalvoto gėrimo pasirinkimo, kad būtų pabrėžta kiekviena patiekalo nata.

Raudonasis vynas

Žąsis yra riebesnė mėsa, todėl puikiai dera su sodresniais raudonaisiais vynais, kurie turi pakankamai struktūros ir rūgšties, kad subalansuotų mėsos riebumą. Shiraz arba Zinfandel su savo giliomis uogų, pipirų ir netgi tabako užuominomis yra puikus pasirinkimas. Jų intensyvumas neleis žąsies skoniui dominuoti, o džiovintų vaisių saldumas bus maloniai pabrėžtas.

Baltasis vynas

Jeigu norite baltojo vyno, rinkitės kompleksišką baltąjį vyną, pavyzdžiui, brandintą Chardonnay ar Viognier. Šie vynai su savo vaisių natomis ir lengvu riebumu gali puikiais subalansuoti puikų žąsies ir kopūstų skonius, tuo pačiu pabrėžiant džiovintų vaisių saldumą.

Velykinis pyragas arba „Velykų boba“

Velykų boba – tai tradicinis, purus ir saldus pyragas, kuris Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse kepamas Velykų proga. Jis gali būti skirtingų variantų – nuo paprastos citrininės ar vanilinės skonio iki įvairesniais įdarais, pavyzdžiui, su uogiene, razinomis ar net šokoladu. Dėl savo universalių skonių, Velykų boba puikiai dera su įvairiais gėrimais.

Putojantis baltas vynas

Putojantis baltas vynas, tokis kaip Prosecco arba švelnus Cava, gali būti puikus pasirinkimas prie Velykų bobos. Burbuliukai ir lengvas rūgštumas puikiai atsveria pyrago saldumą ir suteikia lengvumo pojūtį.

Saldusis baltas vynas

Jeigu Velykų boba yra su vaisių įdaru arba pateikiama su uogiene, saldus baltas vynas, pavyzdžiui, Riesling ar Gewürztraminer, gali būti puikus derinys. Šie vynai su savo vaisių natos ir saldumu papildys desertą.

Portas arba Šeri

Sodresnėms bobos versijoms su razinomis, šokoladu ar riešutais, rinkitės porto arba šeri vyną. Jų gilus skonis ir saldumas harmoningai susilieja su turtingais desertų skoniais.

Kava ar arbata

Nepamirškime klasikos – kavos ar arbatos. Juodos arbatos ar stiprios kavos gilumas ir šiek tiek kartumo gali būti puikus būdas pabrėžti Velykų bobos skonį, ypač jei ji yra ne itin saldi.

Patarimai:

  • Vyno saldumas turėtų atitikti pyrago saldumą.
  • Eksperimentuokite su vyno temperatūra, kad atrastumėte geriausią skonių derinį.
  • Pasirinkite gėrimą, atsižvelgdami į pyrago skonius, ir mėgaukitės šventiniu deriniu!

Na, o mūsų someljė Artūras Vasilionok, teikiantiems prioritetą nealkoholiniams gėrimams, pataria: „Kadangi šventė prasideda pakankamai anksti, siūlau rinktis lengvesnius gėrimus, tarkim, idealus variantas būtų biodinaminės putojančios „Loimer Donauriesling“ vynuogių sultys arba nealkoholinis putojantis vynas Castell d’Or Cava Brut . Loimer sultys pagamintos iš vynui skirtų vynuogių, tad jose yra gaivios rūgšties, kuri pagelbės „susidoroti“ su įvairiais patiekalais, o burbuliukai sukurs šventinę nuotaiką.“