KategorijosEkspertinė rubrika

Vyno degustavimas pradedantiesiems (1 dalis)

Jau tūkstančius metų žmonija ragauja vyną, tačiau paskutinis šimtmetis vyno kokybę pakėlė į neregėtas aukštumas. Naujos technologijos, nauji vynuogių auginimo ir vyno gamybos būdai bei išradingos idėjos leido sukurti daugybę skirtingų vyno variacijų. O išplėtota prekyba ir logistika suteikia galimybę paragauti vyno iš bet kurio pasaulio kampelio. Tad kaip nepasiklysti tokioje daugybėje skonių, kvapų ir vaizdų? Pradedančiajam degustuotojui svarbu nuolat semtis naujų žinių ir vystyti savo gomurį. Tad nerkime į vyno degustavimo pasaulį ir susipažinkime su pagrindinėmis jo taisyklėmis bei etapais.

Kas yra vyno degustavimas?

 

Vyno degustavimą galima apibūdinti kaip vyno, esančio taurėje, analizavimą, pasitelkiant regėjimo, uoslės, skonio ir lytėjimo pojūčius.

Degustacijos gali būti aklos (kai nežinote, koks tiksliai vynas yra jūsų taurėje) arba neaklos. Bet kuriuo atveju tikslas yra tas pats: ištirti vyno išvaizdą, aromatą, skonį, tekstūrą bei kokybę.

Šiuo metu vyno degustacijos yra plačiai paplitęs laisvalaikio užsiėmimas ir pramoga. Tad jos gali vykti ir vyninės degustacijų kambaryje, ir vyno bare, ir renginyje. Paprastai viešas degustacijas veda žinovai, puikiai išmanantys vyno degustavimo meną. Jie padeda dalyviams susigaudyti gėrimų įvairovėje, papasakoja svarbias detales bei nurodo, į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Tačiau degustacijos vis labiau populiarėja ir namuose, kur draugų ar šeimos kompanijoje galima susikurti ramią, patogią ir jaukią atmosferą. Tokia degustacija – puikus metas pademonstruoti savo supratimą apie vyną. Tačiau pirmiausiai reikia žinoti svarbiausias jos taisykles, o vėliau ir nuolat lavinti gomurį.

 

Pasiruošimas degustacijai

Dar prieš pradedant gilintis į skonių ir kvapų subtilybes, egzistuoja kelios labai svarbios taisyklės, kurios padės ruošiantis degustacijai.

  • Degustacijai pasirinkite tinkamas taures, kurios atskleis aromatus ir leis lengvai pasukti vyną.
  • Ruošdamiesi, taures išplaukite su bekvapiais plovikliais.
  • Prieš degustaciją nesikvėpinkite, nesidažykite lūpų, kad receptorių nedirgintų jokie pašaliniai aromatai.
  • Pamirškite visas išankstines nuostatas, girdėtas rekomendacijas ir kitų žmonių atsiliepimus: vertinkite vyną tik pagal savo pojūčius.
  • Jei sloguojate, atidėkite degustaciją, nes receptoriai neveiks tinkamai, ir liksite nusivylę.
  • Nerūkykite prieš degustaciją, kad tabako dūmai neįsigertų į drabužius ir netrikdytų šalia sėdinčių žmonių uoslės.
  • Prieš degustaciją nevartokite intensyvaus skonio maisto produktų.

Lavinant vyno pažinimo įgūdžius, svarbu žinoti, kad egzistuoja 4 pagrindiniai degustacijos žingsniai.
1. Žvilgsnis. Vizuali vyno apžiūra, esant neutraliam apšvietimui.
2. Kvapas. Aromatų atpažinimas, įkvepiant juos per nosį (ortonazalinė uoslė).
3. Skonis. Skonio struktūros (rūgštus, kartus, saldus) ir retronazalinio kvapo (vidinės uoslės) įvertinimas.
4. Apgalvojimas. Bendras visų pojūčių įvertinimas, vyno profilio susidarymas ir jo įsiminimas

Tad ragaudami vyną, atkreipkite dėmesį į tai, kaip vynas veikia kiekvieną jūsų pojūtį. Kaip jis atrodo? Kaip kvepia? Koks skonis? Kokia vyno tekstūra burnoje? Koks jūsų bendras įspūdis apie vyną?


Kitose dalyse plačiau aptarsime kiekvieną iš šių žingsnių.